Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

nick *
hasło *
Pamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone (*) są wymagane.
Imię *
nick *
hasło *
zweryfikuj hasło *
Email *
zweryfikuj email *
350 m n.p.m.

Niestety nie mamy zdjęć z Makowa. Czekamy na foto Maków Podhalański miasto gminne, położone w powiecie suskim, u podnóża Makowskiej Góry (697 mnpm), w dolinie Skawy.

Liczy ok. 6000 mieszkańców. Od północy góruje nad miastem Pasmo Koskowej Góry: Mioduszyna (633), Polana (6ll), Ostrysz (707). Potok Żarnowianka i Kamienna Góra (719 mnpm)wyznacza wschodnią granicę. Od południa miasto nie wykracza poza Skawę.

Pierwsze wzmianki o Makowie pochodzą z XIV wieku, ale nie są zbyt pewne. Pewne jest to, że Maków istniał już jako wieś w 1410r. Trzy lata później powstała tu parafia. W 1752 roku odbył się tutaj pierwszy jarmark, za zezwoleniem nadanym królewskim dekretem. W 1772 roku Maków wszedł w granice Cesarstwa Austro-Węgierskiego (Galicja). W 1840 r. wieś uzyskała prawa miejskie. Właściciel dóbr makowskich hrabia Feliks Saint-Genois d’Anneacourt w 1844 r. rozpoczął, na Stoku Makowskiej Góry, budowę huty żelaza. Budowę prowadził baron Salomon Mayer von Rotschild, austriacki przedsiębiorca. Produkcję rozpoczęto bardzo szybko, bo już w dwa lata później, ale też równie szybko uznano ja za nieopłacalną i już w 1863 roku zakład zamknięto. Pozostałości murów hamerni można oglądać przy ul. Moniuszki. Do opalania pieców używano drewna z okolicznych lasów. Lasy do dzisiaj stanowią ok.47% powierzchni gminy. Są również podstawą utrzymania wielu rodzin, bo dominuje w gminie branża drzewna. Jedna z wiosek gminy, Grzechynia znana jest z wielu zakładów wyrabiających elementy toczone z drewna. Zresztą i kiedyś stolarstwo odgrywało wiodącą rolę. Makowscy rzemieślnicy mieli obowiązek dostarczania do żup solnych w Wieliczce beczek na sól i stempli do kopalni.

Otoczenie Makowa górami daje znakomite efekty biometeorologiczne, tworząc niepowtarzalny mikroklimat. Na te walory zwrócili uwagę już przed wojna lekarze szwedzcy. Prawdziwym jednak odkrywcą balsamicznego makowskiego klimatu był prof. UJ Stanisław Pareński (1843-1913), znakomity internista, uczestnik powstania styczniowego 1863. Czynniki klimatyczne są szczególnie sprzyjające dla leczenia chorób alergicznych, dychawicy oskrzelowej, oraz wpływają korzystnie na rekonwalescencję po chorobach serca i układu krążenia.

Maków położony na granicy Beskidu Makowskiego i Żywieckiego jest doskonałym punktem wyjściowym górskich wycieczek pieszych . Pasmo Jałowieckie i Pasmo Policy od południa, pasmo Koskowej Góry od Północy, a trochę dalej Pasmo Babiej Góry, są z Makowa bardzo łatwo dostępne. Dobre połączenia komunikacyjne z Krakowem jeszcze ułatwiają nam piesze górskie wycieczki. Można tu z łatwością znaleźć nocleg, najtaniej oczywiście w Młodzieżowym Schronisku Turystycznym (Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Szkolna 3, tel. 87-71-676, 35 miejsc), niestety czynnym tylko w okresie miesięcy wakacyjnych.

Główne zabytki Makowa to:
* Późnoklasycystyczny kościół p.w. Przemienienia Pańskiego - Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin (1826-1828), na fundamentach i resztkach murów z 1705r.
* obraz Matki Bożej Makowskiej ukoronowany przez Papieża Jana Pawła II na krakowskich Błoniach 10 VI 1979
* Pozostałości murów hamerni(1844 r.)
* Kapliczka „Filasowa” przy ul.3 Maja(1845 r.)
* Figura Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia(XVIII w.) na rynku
* kamienna figura Matki Boskiej (XIX w)
* kamienna figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem (1909 r.)

"solid-1" Style

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc varius nisl id lectus ultricies ut elementum nulla ornare. Nulla sed mi massa, at tincidunt felis.

Module Class Suffix:
"solid-1"

040410_kwrtks_04.jpg

Gościmy

Odwiedza nas 48 gości oraz 0 użytkowników.

oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3
JSN Decor template designed by JoomlaShine.com