Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

nick *
hasło *
Pamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone (*) są wymagane.
Imię *
nick *
hasło *
zweryfikuj hasło *
Email *
zweryfikuj email *

450-850 m n.p.m.

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z XV w.

Znajdował się tutaj chyba najcenniejszy zabytek Gminy, drewniany kościółek z 1570 pod wezwaniem Matki Boskiej Śnieżnej, który wraz z dworkiem i stawkiem na tyłach koścółka stanowił naprawdę wspaniały zakątek. Stanowił gdyż od kilku lat obok pięknego kościółka był budowany nowy potężny monumentalny kościół, który skutecznie zasłonił część parku dworskiego i sam dworek. Kościółek w listopadzie 2007 roku został przeniesiony do skansenu w Zubrzycy. Na wiosnę 2009 odbył się w nim pierwszy ślub (notabene Tokarnianki)
Urbania Góra to dla mieszkańca Tokarni synonim Kalwarii. Na jej zboczu powstała tzw Kalwaria Tokarska. Pomysłodawcą był poprzedni proboszcz parafii Matki Boskiej Śnieżnej, a wykonawcą miejscowy rzeźbiarz ludowy, P. Józef Wrona. Budowę rozpoczęto w latach 70-tych i tak naprawdę trwa do dziś. Kalwaria Tokarska, ma już komplet 14 kanonicznych stacji Drogi Krzyżowej, ale wciąż dodawane są nowe. Warto zobaczyć Piwnicę Biczowania, Grotę Najświętszej Marii Panny, Chrystusa w Łodzi Piotrowej. Trafić jest naprawdę łatwo. Z centrum Tokarni potrzeba 10 minut , aby dojść do skrzyżowania dróg Jordanów-Bogdanówka-Tokarnia.Potem wystarczy już tylko przejść przez most na Bogdanówce i skręcić w lewo tuż za nim. Droga z początku asfaltowa doprowadzi nas do pierwszej figury, a potem czeka nas ostry marsz pod górę, ale naprawdę warto.
Można też obejrzeć zabytkowy wóz strażacki z XIX w., ustawiony jako stała ekspozycja, przed siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej, przy drodze na Więciórkę.

z Pogórza Wielickiego, przez Zawadę, My¶lenice, Górę Chełm, Trzeme¶nie aż po Raciechowice i Beskid Wyspowy
z beskidu Małego przez Zembrzyce, pasmo Babicy,przez Chełm, pasmo Lubomira do Kasiny i w Beskid Wyspowy
Z Sułkowic pasmem Barnasiówki
Z Zarabia przez Chełm, Porębę, gniazdo Kamiennika do schroniska na Kudłaczach

 

"solid-1" Style

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc varius nisl id lectus ultricies ut elementum nulla ornare. Nulla sed mi massa, at tincidunt felis.

Module Class Suffix:
"solid-1"

030613_kwrtks_19.jpg

Gościmy

Odwiedza nas 33 gości oraz 0 użytkowników.

oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3
JSN Decor template designed by JoomlaShine.com