Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

nick *
hasło *
Pamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone (*) są wymagane.
Imię *
nick *
hasło *
zweryfikuj hasło *
Email *
zweryfikuj email *

Raba to główna rzeka B.M. stanowiąca jego wschodnią granice. "Przychodzi na świat" w Gorcach na wysokości 785 m n.p.m. na zachodnich stokach Obidowej, osławionej górki, pod którą kiedyś grzęzły wszystkie samochody cieżarowe, jadące w kierunku Nowego Targu.

Po drodze zbiera wody licznych potoków (jej zlewnia to ok. 1510 km kw.), by po przebyciu ok.117 km zasilić Wisłę, w pobliżu Uścia Solnego. Naukowcy dzielą jej bieg na 3 części
* bieg górny w obrebie Beskidów o długości 60 km i średnim spadku 8,5 ‰
* bieg środkowy w obrebie Pogórza, o długości 14 km i średnim spadku 2,1 ‰
* bieg dolny w obrębie Kotliny Sandomierskiej, o długości 41 km i średnim spadku 0,6‰

Mimo tego,że w środkowym biegu nie jest już tak wartko płynącą rzeka, to jednak nawet jeszcze poniżej Bochni, jej dno jest pokryte klasycznymi okrąglakami, nadając jej charakter klasycznie górskiej rzeki. Rzeka, aż do cofki zbiornika zaporowego w Dobczycach stanowi miejsce wypoczynku dla Krakowian, szczególnie w gorące dni lata, kiedy to brzegi Raby są dosłownie obleżone przez plażujących. Kąpielom sprzyja czysta woda w Rabie, która dopiero poniżej Bochni zbiera ścieki komunalne i przemysłowe( głównie z ZPH "STALPRODUKT" ). Ale co niestety trzeba powiedzieć jasno, już poniżej zbiornika Dobczyckiego wody Raby to III klasa czystości , a od wylotów ścieków z Bochni aż do ujścia, nie odpowiadają normom . Raba zbiera wody wielu rzeczek i potoków z terenu Beskidów.
Jej główne dopływy to:
* Mszana rzeka zasilana przez potoki Mszanke,Porebe i Słomki
* Stradomka-najwiekszy dopływ, prawobrzeżny
* Tarnawa
* Kaczanka
* Krzyworzeka
* Trzemeśnianka
* Krzczonówka
* Żeleźnica,
* Skomielna

Większe miejsowości przez które przepływa Raba to:
* Chabówka
* Raba Niżna i Wyżna
* Mszana Dolna
* Rabka-Zdrój jedno z bardziej znanych uzdrowisk w Polsce, powstała dzieki wystepującym w dolinie Raby solankom jodowo-bromowym.
* Dobczyce
* Gdów
* Myślenice
* Bochnia

Zbiornik dobczycki pomyślany jako rezerwuar wody pitnej dla Krakowa i jako zbiornik retencyjny, ukończony w 1986r. miał być tylko częścią planu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w dorzeczu Górnej Raby. Niestety drugi etap nie doszedł do skutku. W wyniku zaniechania realizacji drugiego etapu, dzisiaj woda w zbiorniku ulega stałej eutrofizacji prowadzącej do rozwoju glonów wydzielających, w okresie zakwitu, substancje toksyczne, a w niedalekiej przyszłości zbiornik przestanie spełniać funkcje źródła wody pitnej.

Rajem dla wedkarzy jest łowisko pstrągowe "Raba" dla muszkarzy. Można tu złowić grubego pstrąga tęczowego i potokowego. Dzierżawcy stale zarybiają, więc naprawdę można tu połowić. Łowisko ma 15 kilometrów długości, średnia szerokość rzeki Raby na tym odcinku wynosi 20 metrów, średni spadek około 0,1%. Rzeka płynie wzdłuż drogi, posiada silnie zarośnięte wysokie brzegi i szerokie, płaskie plaże kamienne. Brzegi w znacznej cześci są umocnione narzutem kamiennym, przerośnietym wikliną. Występują charakterystyczne dla rzek karpackich płytkie prądy na przemian z głebokimi plosami, dno żwirowo-kamieniste, niewiele skał. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Łowiska Raba.

 

Łowisko pstrągowe "Raba"

"solid-1" Style

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc varius nisl id lectus ultricies ut elementum nulla ornare. Nulla sed mi massa, at tincidunt felis.

Module Class Suffix:
"solid-1"

030613_kwrtks_08.jpg

Gościmy

Odwiedza nas 39 gości oraz 0 użytkowników.

oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3
JSN Decor template designed by JoomlaShine.com