Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

nick *
hasło *
Pamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone (*) są wymagane.
Imię *
nick *
hasło *
zweryfikuj hasło *
Email *
zweryfikuj email *

Skawa to druga co do wielkości rzeka Beskidu M. stanowiąca jego południowo-zachodnią granicę. "Rodzi się" na wysokości ok. 700 m n.p.m. poniżej Przełęczy Spytkowickiej . U źródeł jest nazywana Wsiowym Potokiem. Po drodze zbiera wody licznych potoków (jej zlewnia to ok. 1188 km kw.), by po przebyciu ok.92 km zniknąć w Wiśle na wysokości 217 m n.p.m. , niedaleko wsi Smolice, w kotlinie Oświęcimskiej.

Skawa to kraina pstrąga i lipienia, od żródeł do Wadowic. Wysokość Grodziska to już kraina brzany. Lipień i pstrąg, oraz brzana praktycznie w Skawie już nie występują, poza nielicznymi małymi sztukami. Częściowo zostały skłusowane, częściowo nie wytrzymały zmian jakości wody, a i brak zarybiania zrobił swoje. Zastąpiły je mniej wymagające gatunki kleń, świnka, oraz jaź - ryby bardziej odporne na brak tlenu.

W dolinie Skawy występują do dzisiaj łęgi wierzbowo-topolowe, które kiedyś były naturalną roślinnością terenów przybrzeżnych. Działalność człowieka (regulacje koryta, wydobycie żwiru) doprowadziła do zniszczenia znacznej części łęgów. Zachowały się tylko niewielkie ich fragmenty, których stan znacznie odbiega od naturalnego. Znacznie lepiej niż lasy łęgowe zachowały się wikliny nadrzeczne, zarośla krzewiastych wierzb porastające brzegi rzeki w zasięgu jej przeciętnych stanów wody. Mniej podatne na wpływy człowieka, zachowały się w dużo lepszym stanie, choć są wycinane na tzw. faszynę.

W miejscowości Świnna Poręba na terenach gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce, od kilkunastu lat powstaje zapora. Ma on pełnić głównie funkcję retencyjną, oraz jak źródło wody pitnej, podobnie jak zbiornik dobczycki. Zbiornik obejmujący wspomniane trzy gminy spowoduje zalanie 1035 ha ziemi. Zapora ma liczyć 620 m długości i 50 m wysokości, szerokość korony 10 m. Budowa zbiornika trwa już 20 lat (od 1986r.). Powstanie Zbiornika Świnna-Poręba planowane jest na rok 2010, choć nie jest to termin oficjalnie zatwierdzony. Póki co niewiele zapowiada dotrzymanie tego terminu. Jeśli jednak powstanie, a jego użytkowanie poddane zostanie takim samym rygorystycznym warunkom użytkowania co zbiornik dobczycki, to i tak dla regionu nie wniesie on nic dobrego, poza ochroną przeciwpowodziową.

Bardzo atrakcyjnymi miejscami w dolinie Skawy są:
* przesmyk koło Osielca, tzw. "małe Pieniny"
* zwężenie rzeki pomiędzy Suchą Beskidzką, a Skawcami
* zakola w okolicy Mucharza

Skawa zbiera wody wielu rzeczek i potoków z terenu Beskidów. Jej główne dopływy to:
* Bystrzanka mająca swoje źródła na Hali Krupowej (dopływ lewobrzeżny)
* Skawica mająca swoje źródła u stóp Policy,Babiej Góry (dopływ lewobrzeżny)
* Grzechynia , źródło Magurka (dopływ lewobrzeżny)
* Lachówka (dopływ lewobrzeżny)
* Jaszczurówka (dopływ lewobrzeżny)
* Ponikiewka (dopływ lewobrzeżny)
* Stryszawka (dopływ lewobrzeżny)
* Tarnawka (dopływ lewobrzeżny)
* Choczenka (dopływ lewobrzeżny)
* Wieprzówka (dopływ lewobrzeżny)
* Wieprzec (dopływ prawobrzeżny)
* Żarnówka (dopływ prawobrzeżny)
* Paleczka (dopływ prawobrzeżny)
* Stryszówka (dopływ prawobrzeżny)
* Kleczówka (dopływ prawobrzeżny)
* Osielec (dopływ prawobrzeżny)

Większe miejsowości przez które przepływa Skawa to:
* Spytkowice
* Skawa
* Jordanów
* Bystra
* Osielec
* Maków Podhalański
* Sucha Beskidzka
* Zembrzyce
* Tarnawa Dolna
* Mucharz
* Skawce
* Świnna Poręba
* Wadowice
* Zator
* Radocza

 

Łowisko pstrągowe "Raba"

"solid-1" Style

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc varius nisl id lectus ultricies ut elementum nulla ornare. Nulla sed mi massa, at tincidunt felis.

Module Class Suffix:
"solid-1"

030613_kwrtks_04.jpg

Gościmy

Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.

oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3
JSN Decor template designed by JoomlaShine.com