Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

nick *
hasło *
Pamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone (*) są wymagane.
Imię *
nick *
hasło *
zweryfikuj hasło *
Email *
zweryfikuj email *

Stradomka to prawobrzeżny dopływ Raby. Niewielka rzeczka o długości ok. 40 km,o cechach potoku górskiego (spadek 12‰) . Całkowita powierzchnia jej zlewni przy ujściu do Raby to zaledwie 361,8 km2.

Jednak o jej znaczeniu stanowi fakt, że jest ona, w części swojego biegu, rzeką graniczną Beskidu M. Stanowi również źródło zaopatrzenia w wodę dla Łapanowa. Podobnie jak Raba, Stradomka jest z oraz zanieczyszczeń wprowadzanych do jej wód ze spływami powierzchniowymi. Wody Stradomki są ujmowane do celów zaopatrzenia w wodę ludności gminy Łapanów.

Stradomka to kraina pstrąga i lipienia, w której to krainie, pstrąg i lipień nie występują od 10 lat, a trzeba przyznać , że była to bardzo rybna rzeka, w której często zdarzały się tzw. okazy, szczególnie pstrąga potokowego. Na całej swojej długości z trudem mieści się w III klasie czystości, co jest wynikiem działalności człowieka. Miejscowości położone wzdłuż jej biegu uczyniły sobie z Stradomki odbiornik ścieków bytowo-gospodarczych i komunalnych. Choć zawartość substancji organicznych pozwoliłyby uplasować Stradomkę w I klasie czystości, to zawartość zawiesin jest tak duża, że przekracza wszelkie normy.

 

Łowisko pstrągowe "Raba"

"solid-1" Style

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc varius nisl id lectus ultricies ut elementum nulla ornare. Nulla sed mi massa, at tincidunt felis.

Module Class Suffix:
"solid-1"

030613_kwrtks_20.jpg

Gościmy

Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.

oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3
JSN Decor template designed by JoomlaShine.com