Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

nick *
hasło *
Pamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone (*) są wymagane.
Imię *
nick *
hasło *
zweryfikuj hasło *
Email *
zweryfikuj email *

Urbańska Góra, na której znajduje się na zboczach masywu Zębolowej, jednakże trasa zaczyna się w Tokarni. Dlatego Kalwarię Tokarską zaliczyliśmy do okolic Tokarni i tym samym Pasma Koskowej Góry. Szczególnym zabytkiem kultury jest mała Kalwaria Tokarska-zespół rzeźb plenerowych na północnym zboczu Urbaniej Góry. Dzieło Józefa Wrony miejscowego rzeźbiarza.

Przepięknie prowadzoną drogą wśród pól i łąk wspinamy sie na łagodne zbocze.Piękne widoki wynagrodzą nam sowicie trudy pieszego spaceru, a ustawione w wielu uroczych miejscach ławeczki pozwolą odpocząć.

Na początku lat osiemdziesiątych Pan Józef Wrona podjął budowę niezwykłego dzieła - Małej Kalwarii na stoku Urbaniej Góry . W 1982 r. nad wąwozem biegnącym w górę od rodzinnego domu umieścił artysta w naturalnej grocie pierwszą wyrzeźbioną przez siebie figurę Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Była to drewniana rzeźba polichromowana. Z biegiem lat jednak uległa, pod wpływem wilgoci spróchnieniu. J. Wrona wykonał kopię tamtej figury lecz tym razem w kamieniu. Obok źródełka wypływającego spod groty znalazła miejsce ławka i kubek zimnej wody dla strudzonego wędrowca wspinającego się pod stromą górę.

Nieopodal nad przepaścią postać Anioła Stróża przeprowadza przez kładkę małą dziewczynkę. W następnym roku na dużym, usypanym ziemnym kopcu umieścił artysta w kapliczce postać Chrystusa Frasobliwego. U podnóża kopca każdy przechodzień przeczyta napis "Szczęść Boże tym co żywią i bronią".

W pobliżu znajduje się kolejne dzieło tego wspaniałego człowieka. Jest to kamienna kaplica z Chrystusem u słupa. Posiada ona półokrągłe sklepienie zrobione z kamienia starej piwnicy. Biczowany Chrystus to rzeźba naturalnej wielkości przedstawiająca ogromne męki. Niegdyś mieścił się tam "Upadek pod krzyżem", ale został skradziony. W piwnicy tej znajdują się księgi pamiątkowe, do których każdy może złożyć swój podpis i owoc przeżyć związanych z tym miejscem.

Idąc w górę osiągamy miejsce, z którego rozciąga się urzekający widok. Artysta potrafił ujarzmić sączący się strumyczek i zmienić go w taflę uroczego jeziorka. Jest ono efektem mozolnej pracy. Znajduje się tam fontanna tryskająca w górę. Na środku stawu przymocowana jest łódź z rzeźbą Pana Jezusa, który przekazuje Św. Piotrowi klucze. Na łodzi widnieje napis "Piotrze paś owieczki moje". Na tle pól powyżej sadzawki bieleje kapliczka Matki Boskiej Fatimskiej. Zrobiona jest w formie słupa.

W podobnej kapliczce wykonanej w 1994 r. umieszczone są kamienne postacie Świętej Rodziny. Jeszcze jednym przykładem kapliczki słupowej jest kapliczka poświęcona Św. Franciszkowi. Idąc w kierunku szczytu stromej góry napotykamy jeszcze 14 kapliczek stanowiących jednocześnie stacje drogi krzyżowej.

Artysta doskonale wkomponował swoje dzieło w leśny krajobraz. Płaskorzeźby te były wykonane w bardzo krótkim czasie, zaledwie kilku tygodni , gdyż uroczystość Bożego Ciała w 1995 r. zbiegła się z wizytą duszpasterską ks. biskupa Stanisława Smoleńskiego. Przy tej okazji została poświęcona Kalwaria Józefa Wrony i znajdująca się na niej droga krzyżowa. Na samym szczycie góry znajduje się monumentalny krzyż prawie 10 metrowej wysokości. Do niego przytwierdzona jest postać ukrzyżowanego Chrystusa. Z pod stóp krzyża rozciąga się piękna panorama Tokarni .

Do zespołu rzeźb można dojść, kierując się z centrum Tokarni drogą Tokarnia - Jordanów w stronę Jordanowa. Po minięciu skrzyżowania w kierunku Skomielnej Czarnej i przejściu mostu na potoku "Bogdanówka" skręcamy w lewo w pierwszą polną drogę przechodzimy przez mostek na potoku "Krzczonówka" i udajemy się za drogą polną w kierunku szczytu Urbaniej Góry.


Opracował: Forel
na podstawie : Pracy Magisterskiej "Sylwetka artystyczna rzeżbiarza ludowego Józefa Wrony"
D . Mizera- Stopa , Kraków 1996 r.

 

 

"solid-1" Style

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc varius nisl id lectus ultricies ut elementum nulla ornare. Nulla sed mi massa, at tincidunt felis.

Module Class Suffix:
"solid-1"

030613_kwrtks_01.jpg

Gościmy

Odwiedza nas 44 gości oraz 0 użytkowników.

oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3
JSN Decor template designed by JoomlaShine.com