Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

nick *
hasło *
Pamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone (*) są wymagane.
Imię *
nick *
hasło *
zweryfikuj hasło *
Email *
zweryfikuj email *

Trzebunianie o sobie
praca zbiorowa
nakładem Gminy Pcim

W 2004 r. przypada 500-lecie lokacji wsi Trzebunia. Pierwsza pisana wzmianka o osadzie Trzebunya pochodzi z inwentarza dóbr starostwa lanckorońskiego z 1443 r.W inwentarzu z roku 1446, nazwę miejscowości zapisano jako Trzebinia.

Jest duże prawdopodobieństwo, że wieś funkcjonowała już w 1410 r., natomiast pewna osada o tej nazwie - w znanej z aktu lokacyjnego Stróży formie Strzebuna, występowała już w XIV w. Stanisław i Mikołaj Lanckorońscy, nabyli od króla Aleksandra Jagiellończyka przywilej lokowania wsi Trzebunya nad rzeką Trzebunką (Trzebonka), z datą 2 listopada 1504 r. Tu również chodzi o przeniesienie starszej osady z prawa polskiego na niemieckie, o czym świadczy wzmianka w inwentarzu z 1564 r.Centralne uroczystości jubileuszowe miały miejsce 26 września 2004 r., przy Szkole Podstawowej w Trzebuni.. "Niniejsza publikacja ma, w naszym zamyśle, stanowić trwały element obchodów, pozostawiony dla potomnych. Znajdziecie w niej Państwo obraz wsi utrwalony w różnej formie przez jej mieszkańców - wspomnienia, ballady, poetycka wizja, stara fotografia. Materiał ten stanowić powinien wzór do naśladowania dla przyszłych pokoleń Trzebunian. Cieszy nas, że w jednym miejscu udało się zebrać tak wiele informacji z dziedziny kultury, obyczajowości, opisu życia codziennego, rozwoju cywilizacyjnego, oświaty, indywidualnych losów ludzkich tej najmniejszej, ale najbardziej oryginalnej wsi, wchodzącej w skład gminy. Przy okazji, poprzez ukazanie losów kaprala Ziai, pragniemy uczcić przypadającą także w tym roku 60-tą rocznicę bitwy pod Monte Cassino." Warto pamiętać że zasadniczą część tomu stanowi największe dzieło Antoniego Kiełbusa, trzebunianina z pochodzenia i z serca, nauczyciela z wykształcenia i z powołania.Człowieka, który jak nikt inny potrafił oddać klimat życia w tym regionie. Oprócz wspomnień wydanych pt. "Tak żyło się we wsi Trzebuni między wojnami" Antoni Kiełbus jest autorem wielu nieopublikowanych opracowań pisanych zarówno prozą jak i wierszem.

"solid-1" Style

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc varius nisl id lectus ultricies ut elementum nulla ornare. Nulla sed mi massa, at tincidunt felis.

Module Class Suffix:
"solid-1"

030613_kwrtks_16.jpg

Gościmy

Odwiedza nas 53 gości oraz 0 użytkowników.

oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3oziogallery3
JSN Decor template designed by JoomlaShine.com